HEITZ EKO 2 24kW

Opis
Paliwo zastosowawcze: węgiel kamienny typ 31 (płomienny) lub 32 (gazowopłomienny) sortymentu groszek o uziarnieniu 5-25 mm, miał węglowy; zastępczo pellets, drewno opałowe lub węgiel.
Trójciągowe kotły z automatycznym podawaniem paliwa. Kotły wyposażone są w żeliwny obrotowy palnik retortowy umożliwiający spalanie zarówno „eko groszku” jak i miału węglowego, stały ruszt stalowy chłodzony wodą do spalania drewna opałowego oraz węgla, szufladę na popiół, zestaw do czyszczenia kotła (szczotka, pogrzebacz, skrobak), zawirowywacz spalin.
Ślimak układu podawania podparty jest w dwóch miejscach (co eliminuje jego zablokowanie w przypadku podawania miału węglowego) oraz posiada dzieloną grubość zwoju.
Automatyka kotła obsługuje pracę pompy c.o. oraz pompy c.w.u. (priorytet), posiada wejście na termostat pokojowy, wbudowane STB, reguluje proces spalania poprzez sterowanie wentylatorem nadmuchowym oraz układem nawęglania, posiada termiczne zabezpieczenie przed cofaniem płomienia. Opcjonalnie kocioł może być wyposażony w automatykę pogodową, która posiada również sterowanie pompą cyrkulacyjną (obok pomp c.o. i c.w.u.).
Urządzenie, jakim jest EKO 2 wykonane jest z wysokiej jakości stali spawalnej o grubości 5 i 3 mm o konstrukcji gięto spawanej. Komora paleniskowa i wszystkie elementy grzewcze wykonane zostały z blachy o grubości 5 mm, natomiast płaszcz wodny został wykonany z blachy o grubości 3 mm, który dodatkowo wzmocniony jest zespórkami.
Sama budowa kotła jest prostą konstrukcją, w skład której wchodzą dwie podstawowe części oddzielone przegrodą wodną poziomą (4). W dolnej części kotła znajduje się komora paleniskowa (15) z palnikiem retortowym (10), w którym spala się paliwo oraz przegroda wodna pionowa (5). Powyżej przegrody wodnej poziomej (4) znajduje się część grzewcza, w skład której wchodzą: kolumna wodna, płaszcz wodny oraz płomienica przechodząca w czopuch (3).
Komora paleniskowa (15) posiada dodatkową klapę (14), która ma za zadanie kierowanie spalin do tyłu kotła podczas jego pracy, a po otwarciu klapy umożliwia łatwy dostęp do komory paleniskowej.
W górnej części kotła między drzwiami załadunkowymi (13), a płomienicą znajduje się anty wypływowa przegroda spalin (12), która spowalnia przepływ spalin w czasie pracy oraz nie dopuszcza do nadmiernego wydostawania się spalin podczas otwarcia drzwi oraz do nadmiernego nagrzewania się drzwi załadunkowych (13).
Czyszczenie kotła odbywa się przez drzwi górne - załadunkowe (13) poprzez wyjęcie klapy (12 i 14) oraz drzwi dolne - popielnikowe (17) znajdujące się w dolnej części kotła poprzez opróżnienie szuflady.
Spalanie paliwa odbywa się w palniku retortowym (10) umieszczonym w komorze paleniskowej (15), skąd produkty spalania kierowane są do tylnej części komory, a następnie unosząc się ku górze opływają pionową przegrodę wodną (5) skąd przedostają się ku poziomej przegrodzie wodnej (4) również ją opływając, aby następnie na nawrocie i wytrąceniu prędkości w przedniej części kotła kierować się do płomienicy – czopucha (3), dodatkowo pokonując opory zawirowywacza.
Dostarczanie paliwa do palnika odbywa się poprzez podajnik ślimakowy, łączący zasobnik paliwa z palnikiem za pomocą silnika elektrycznego, który poprzez przekładnie napędza ślimak.
W palniku paliwo wypychane jest ku górze tworząc kopczyk żaru. Wraz z paliwem dostarczane jest powietrze, przez wentylator zamontowany w dolnej części podajnika, które przez układ dysz dostaje się do palnika i rozżarzonych cząstek węgla inicjując spalanie.
Dzięki izolowaniu zewnętrznej powierzchni kotła poprzez izolację termiczną, która wykonana jest z bezazbestowej wełny mineralnej o grubości 5 cm otulonej poszyciem zewnętrznym wykonanym z ocynkowanych blach stalowych unika się strat ciepła.
Podłączenie hydrauliczne kotła ułatwiają cztery króćce G 1 1/2” o gwincie zewnętrznym, które służą do zasilania kotła i instalacji c.o., należy podłączać instalację do króćców tak, aby dany obieg był po przekątnej kotła. Czopuch kotła będący przedłużeniem płomienicy wykonany jest z rury stalowej o średnicy 159 mm.
- Króciec czujnika temperatury
- Króciec zasilania z kotła śr. 40
- Czopuch śr. 159
- Przegroda wodna poziom
- Przegroda wodna pionowa
- Izolacja kotła
- Ruszt satalowy wodny
- Deflektor
- Króciec powrotu śr. 40
- Króciec zaworu upustowego śr. 25
- Palink retorowy
- Podstawa kotła
- Przegroda antywpływowa spalin
- Drzwiczki zasypowe
- Klapa komory paleniskowej
- Komora paleniskowa
- Drzwiczki rewizyjne
- Drzwiczki popielnikowe
Opał stosowany | ||||
| | | | |
Węgiel | Węgiel | Węgiel | Brykiet | Drewno |